Strona Główna · Galeria · Artykuły · Nowości · Kontakt · Szukaj · 19.06.2021 03:48
Eksmisja 17.10.12

 River's Egde (strona internetowa) opublikowała artykuł o naszej eksmisji z willi 17 października 2012r . Temat jest obszernie opisany i udokumentowany na fotografiach autorstwa Pawła R. za co bardzo dziękujemy .

  Poniżej znajdują się fragmenty z artykułu i zdjęcia.

 

Cytuję :

"18 październik 2012.

Eksmisja mieszkańców byłej Willi Grüneberga w Szczecinie

 

17 października 2012 r. był z pewnością jednym z najtrudniejszych dni w życiu rodziny Kępińskich, zamieszkałych nieprzerwanie od czterech pokoleń w zabytkowej Willi Grüneberga przy ul. Batalionów Chłopskich 61 w Szczecinie. Przeprowadzona od godziny 9 rano eksmisja była zdaniem mieszkańców i osób wspierających niezgodna z prawem. Utracona w wyniku egzekucji nieruchomość, była paradoksalnie nadana przodkom rodziny w 1947 r. za zasługi dla miasta. Nie pomogły protesty sąsiadów i przyjaciół. Ten dzień z pewnością przejdzie do niechlubnej historii stolicy Pomorza Zachodniego.

 

Dwadzieścia minut po godzinie ósmej rano - ostatnie chwile ciszy przed burzą.

 

   Jako pierwsi tuż po godzinie 8:00 przed Willą pojawili się fotoreporterzy i dziennikarze różnych mediów, nie tylko lokalnych. Jako cel swojego działania upatrzyli sobie w pierwszej kolejności pana Mariusza Łojko oraz pana Janusza Ławrynowicza, będącymi na wydarzeniu całkowicie prywatnie (wbrew temu, na co wskazują inne media, nie reprezentowali tego dnia stowarzyszenia „Ocalmy Zabytek”). Z biegiem czasu pod bramą wjazdową do posesji zaczęło zbierać się coraz więcej ludzi. Wśród nich byli zarówno przyjaciele rodziny, sąsiedzi, a także zwykli ludzie, poruszeni tym, co za chwilę miało nastąpić. Przeważali jednak kamerzyści i fotoreporterzy, żądni sensacji i gorącego materiału do swojej gazety, programu telewizyjnego bądź serwisu internetowego. Wbrew niektórym komentarzom internautów, nikt nie miał zamiaru przykuwać się łańcuchami do zabytku, ani siłą nie dopuścić do egzekucji.

 


 Kilkanaście minut później pojawili się urzędnicy miejscy, wraz z wiceprezydentem Bogdanem Jaroszewiczem na czele. Asekuracyjnie stanęli w pobliżu wjazdu na ulicę Jaśminową, obserwując bacznie to, co się dzieje dookoła. Sytuacja z minuty na minutę stawała się coraz bardziej napięta. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, z ruchu został wyłączony fragment ulicy Batalionów Chłopskich w obrębie zabytkowej Willi.

 

Ostatnich kilkanaście minut przed rozpoczęciem egzekucji. Zwykli mieszkańcy miasta przyszli wesprzeć eksmitowane rodziny.

 

O godzinie 9:00 na horyzoncie pojawił się komornik (a dokładniej rzecz ujmując, pracownik Wydziału Egzekucji Administracyjnej Urzędu Miasta Szczecin) i po przeciśnięciu się przez gąszcz stojących ludzi, wyczytał nazwiska osób, których poprosił o opuszczenie budynku. Ten rytualny czyn spotkał się z brakiem odzewu, ponieważ wykonywany był w kierunku… drzew i pustego placu przed zabytkiem....." 

 Do przeczytania całości artykułu oraz galeri zdjęć zapraszam na stronie River's Egde.    

Polecam .

 

 

 
 
Małe Kalendarium Historii Stanisława Kępińskiego

 • 8 marca 1896r ur. Działyniu ( wtedy województwo bydgoskie)  Stanisław Kępiński syn Franciszka Kępińskiego Anieli z domu Wilgocka                               
 • do 1913r przebywa wraz z ojcem w majątku państwa Działyńskich spędzając tam dzieciństwo oraz szkoli się jako ślusarz-mechanik                                                   
 • w 1915 r zakłada swój warsztat kowalsko - mechaniczny Działyniu i prowadzi go 1918r.               
 • od 1916r - 1918r rozpoczyna działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej                                                             
 • w 1918r - 1921r wstępuje do Wojska Polskiego i bierze czynny udział w wojnie z Rosją. Uzyskując stopień plutonowego. Między innymi walczy na froncie wschodnim Litewsko - Białoruskim gdzie zostaje ranny. Broni też twierdzy w Modlinie.                          
 • 1921r -1923r pracuje jako mechanik w Młynie Kamionce
 • od 1923r rozpoczyna się okres kryzysu. Dziadek pracuje dorywczo w różnych przedsiębiorstwach i majątkach                                
 • w 1925r żeni się z Bronisławą z domu Uzarewicz ur. 31 stycznia 1903r. Zamieszkali w Pruszkowie przy ul. Ogrodowej.                                 
 • 2 lutego 1926r urodziła się pierwsza córka Teresa Marianna Kępińska                     
 • 26 stycznia 1927r urodził się pierwszy syn Janusz Kępiński                                      
 • 4 marca 1929r. urodził Eugeniusz Kępiński                                     
 • 13 czerwca 1931r. urodził się Lucjan Kępiński                 
 • 14 lipca 1932r. urodził się Wiesław Kępiński

Fot. Bronisława i Stanisław Kępińscy z dziećmi na ganku przed willą około 1949r .
 • w 1934r. Stanisław Kępiński rozpoczyna pracę w Elektrowni w Golubiu jako mechanik                            
 • 23 sierpnia 1934r. urodził się mój Tata Józef Kępiński
 • 17 luty 1935r urodził się Tadeusz Kępiński                   
 • w 1936r. znowu dziadek Stanisław zostaje bez pracy            
 • 26 stycznia 1938r. urodziła się Aniela Kępińska             
 • 1938r rozpoczyna prace w Elektrowni w Pruszkowie jako ślusarz przy remoncie do czasu wysadzenia elektrowni przez Niemców w 1945r. Po powstaniu w Pruszkowie, w którym brał udział - musiał się ukrywać.                                                                    
 • 9 maja 1945 koniec II Wojny Światowej 
 • czerwiec 1945r. na zachód wyruszają bracia Lucjan i Eugeniusz Kępińscy oraz kolega Eugeniusza Henryk z Brześcia za lepszym bytem dla rodziny Kończą podróż przed rzeką Regalicą Finkenwalde (Zdroje) bo wjazd do Szczecina był zamknięty. Znajdują domek nad stawem przy ul. Osiedleńczej i powiadamiają pozostałą rodzinę w Pruszkowie.

Fot. Od lewej Lucjan i Eugeniusz Kępińscy
 • sierpień 1945r. za Lucjanem i Eugeniuszem przybywa pozostała rodzina Kępińskich do Szczecina - Czanowo (obecnie Szczecin - Zdrojów) i osiedlają się na ul. Osiedleńczej 18                                                                 
 • sierpień 1945r Stanisław Kępiński uruchamia warsztat przy ul Osiedleńczej 18 oraz uruchamia pod koniec 1945 r. pierwszy na ziemiach odzyskanych agregat i wytwarza energie elektryczną 92 KWh przy ul Wojska Polskiego 61 (obecnie Batalionów Chłopskich 61). Zasila on Czanowo (Zdroje) i Klęskowo w prąd do 1947r. Pełni jednocześnie funkcje zastępcy wójta gminy Czanowo ( Zdroje )                                             
 • 1947r. zmienia sie polityka nie przyjazna dla rzemiosła oraz handlu i z tego powodu  jako zastepca wójta oraz przewodniczący Gminej Rady Narodowej przekazał  elektrownie Gminie Czanowo. W skutek tego został jej kierownikiem, a syn Eugeniusz maszynistą.  Warsztat juz nie gwarantował utrzymania rodzinie . Dzlatego zapadła decyzja o przeniesieniu się do Willi przy ul Wojska Polskiego (Batalionów Chłopskich).                                 
 • 1947r.  przeprowadzka do Willi oraz otzrymanie aktu nadaniana nieruchomość Nr Aktu:2165 o ogolnej powierzchni 1,86 hektra. Nieruchomość mieścila przy ul Wojska polskiego 61 i sięgała aż do ul ulicy Bagiennej.      
 • 1948r.zmiana polityki powoduje likwidacje rzemiosła i z tego powodu Stanisław Kępiński rozpoczyne prace w Elektrowni Szczecin na ul. Gdańskiej gdzie pracuje do 1964r. Za prace zawodową i społeczną został odznaczony Orderem Sztandaru Pracy II kl. oraz srebną odznaką pamiątkową "Gryfa Pomorskiego" Był zawsze społecznikiem, patriotą, cenionym pracownikiem i dbałym o rodzine ojcem. Zmarł 24 listopada 1971r.          
 • Na podstawie notatek spisanych przez syna Lucjana Kępińskiego

 

 
Willa Kępińskich....
Historia Rodziny Kępińskich

Historia organomistrza B.Grünebrega przed wojennego właściciela willi przy ul Batalionów Chłopskich 61

Album Zabytkowego Domu Grünebergów

Poematy - twórczość Wiesława Kępińskiego

Interaktywny katalog organów firmy Barnima Grüneberga

 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
ZEGAR
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
 
Facebook
Willa Kępińskich Grüneberg

 
Media o nas
Telewizja
Portale
Prasa
Audycje radiowe
 
Nawigacja
Strona Główna
Galeria
Artykuły
FAQ
Linki
Nowości
Kontakt
Szukaj
Dodaj zdjęcie
 
Ostatnie Artykuły
Polskie Radio Jedynk...
Plany" Szybkiego Tra...
Niepodziewana wizyta
Eksmisja 17.10.12
Z wizytą w fabryce G...
 
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie