Strona Główna · Galeria · Artykuły · Nowości · Kontakt · Szukaj · 19.06.2021 04:06
Zapraszamy na konferencję prasową
Willa

   Stowarzyszenie „Ocalmy Zabytek“ zaprasza na konferencję prasową, która odbędzie się jutro tj. 06.08.2014 r. o godz. 10.00 przy willi Grüneberga. Spotkanie przy wejściu na nieruchomość położoną: ul. Batalionów Chłopskich 61 A (nieruchomość granicząca z willą Grüneberga). Tematem konferencji będą informacje dotyczące wyroku z 30.07.2014 r  Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia "Ocalmy Zabytek" oraz tutaj.

 
 
Gazeta Wyborcza " Prawnik: Gmina poniżyła właścicieli willi Grüneberga" autor Jolanta Kowalewska
Media

"Moich klientów gmina Szczecin pozbawiła własności, poniżyła i naruszyła ich godność - mówi Wojciech Witkowski, radca prawny, który przed NSA reprezentował właścicieli willi Grüneberga i broniące ten zabytek stowarzyszenie."

Cały tekst: http://szczecin.gazeta.pl/szczecin

(Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

Eksmisja mieszkańców willi Gruneberga (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

 
 
Dla przypomnienia ....
Willa
 
 
Wygraliśmy dziś po długiej walce z urzędami w Warszawskim Sądzie NSA w sprawie Willi Grüneberga
Willa

   Dzisiejszego dnia to jest 30.07.2014r w  Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie odbyła rozprawa naszej skargi kasacyjnej na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 04.04.2012 r. i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Szczecin Nr 13/2011 z dnia 29.12.2011 r. w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej tj. Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, w ramach której planowane jest przemieszczenie willi Grüneberga. Sąd  stwierdził ze zostały naruszone prawa w wywłaszczeniu nas właścicieli i nie tylko.

  Oprócz byłych właścicieli  w skardze brały udział jeszcze inne osoby, miedzy innymi "Stowarzyszenie Ocalmy Zabytek".

  Więcej informacji dotyczącego wyroku NSA na konferencji prasowej , którą organizuje  "Stowarzyszenie Ocalmy Zabytek".

Dziękuję Serdecznie Wszystkim , którzy dołożyli dużo wysiłku i trudu oraz poświęcili swój prywatny czas dla ratowania willi i przyczynili się do  wielkiej wygranej w sądzie.

 
 
Kurier Szczeciński "Dom Grünebergów - rudera czy zabytek?" - Janusz Ławrynowicz
Media

 Redaktor   Janusz Ławrynowicz

2014-05-09

Cytuję:

"Rozmowa z dr Janiną Kochanowską, historykiem sztuki, specjalizująca się w badaniach nad sztuką Pomorza, także XX wieku

Przy ul. Batalionów Chłopskich w Szczecinie-Zdrojach, obok wykopu pod trasę szybkiego tramwaju stoi zabytkowa willa Grünebergów - siedziba jednego z najstarszych w Europie rodów budowniczych organów. Powstała w latach 1911–12, wzniesiono ją w pobliżu fabryki organów – zbudowanej jeszcze w tradycyjnym stylu neogotyckim. Dom ten, nieremontowany od ponad 30 lat (projekt szybkiego tramwaju i znacznego poszerzenia jezdni przewidujący wyburzenie domu powstał w 1974 roku...), pozbawiony zewnętrznej dekoracji malarskiej, ogołocony z bogatej oprawy zieleni, wygląda dziś mizernie. I to zapewne sprawia, że na internetowych stronach nierzadko pojawia się pytanie, które postanowiliśmy zadać dr Kochanowskiej:

Czy warto taką „ruderę" przesuwać, czy nie lepiej rozebrać i pozbyć się kłopotu?

- Warto, jak najbardziej - odpowiada dr Kochanowska. - Jest to bowiem pionierski na Pomorzu, najcenniejszy w naszym regionie przykład rezydencji podmiejskiej, wzniesionej w stylu wczesnego modernizmu, w której projektant zrezygnował zupełnie z płaskorzeźbionych dekoracji naśladujących style historyczne, a postawił na działania malarskie. Wprowadził niezwykłe zestawienie kolorystyki elewacji, połączonej z zielenią roślin rozpiętych na kratach i zielenią szkła witrażowego w niektórych oknach."

Przeczytaj cały artykuł na stronie Kuriera Szczecińskiego  -  polecam.

 
 
Akcja Petycja
Wydarzenia

    Proszę o pomoc i przyłączenie się do rozpoczętej przez Stowarzyszenie Ocalmy Zabytek "Akcji Petycja" skierowanej do Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków w Szczecinie na posiedzeniu dnia 27.01.2014 r w sprawie opinii dotyczącej metody przemieszczenia willi Grüneberga w związku z wnioskiem Konsorcjum firm Szybki Tramwaj Sp. z o. o. / Strabag Sp. z o. o., dotyczącym translokacji zabytku nieruchomego, tj. willi Grüneberga, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-762, zwracam się z apelem o niewyrażenie zgody na tzw. translokacje segmentową zabytku. Przez zastosowanie metody translokacji segmentowej substancja zabytkowa willi Grüneberga ulegnie bezpowrotnemu zniszczeniu w znacznie większym zakresie niż przy przesuwaniu całej bryły budynku i zabytek w dużym stopniu może utracić swoje walory autentyzmu. Szczególnie zagrożone są polichromie i zdobienia na tynku. Więcej informacji o "Akcji Petycja" na stronie Ocalmy Zabytek .

Petycje wysyłamy droga elektroniczna na E-mail:sekretariat@wkz.szczecin.pl

Przykładowy tekst petycji - kliknij tu -

 

 
 
Sąd Admnistracyjny w Szczecinie
Wydarzenia

W Sądzie Administracyjnym w dniu 12.09.2013 r. o godzinie 10.40 w sali nr 2 odbędzie się  nasza rozprawa o nasz Dom i nieruchomość odwołanie się od decyzji Prezydenta Szczecina o budowę SST.

 

 

 
 
Ważne pisma WKZ
Pisma

 

 Pisma WKZ do prezydenta (pisma powstały po wyeksmitowaniu z willi jej mieszkańców) konserwator przypomina i obliguje prezydenta do zabezpieczenia zabytku i całej działki z budynkiem gospodarczym. Oraz kopia opinii WKZ z dnia 09.03.2011 r. do specustawy. W tej opinii konserwator wyraźnie stawia warunek ze muszą pokazać dokumentacje projektową przesunięcia budynku i zagospodarowania otoczenia, wówczas ewentualnie uzyskają jego pozwolenie.

 

 
 
Eksmijsja 17 pażdziernika 2012
Wydarzenia

Trzy relacje zdarzenia ....

 
 
Pismo WKZ do Prezydenta Szczecina z dnia 16.1.2012 r.
Pisma

 
 
17 pażdziernika 2012 godzina 8.30
Wydarzenia

  Prosimy o pomoc dnia 17 października 2012r o godzinie 9.00 ma się odbyć eksmisja mieszkańców wili na bruk bez odszkodowań i lokali zamiennych. Pusta willa może się stać celem wandalizmu i złomiarzy. Liczne przybycie sympatyków willi przed godziną 9.00 może zapobiec naszej tragedii. Więcej informacji można przeczytać w wcześniejszych wpisach a także na naszej stronie na Facebooku

 
 
Strona 3 z 9 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Małe Kalendarium Historii Stanisława Kępińskiego

 • 8 marca 1896r ur. Działyniu ( wtedy województwo bydgoskie)  Stanisław Kępiński syn Franciszka Kępińskiego Anieli z domu Wilgocka                               
 • do 1913r przebywa wraz z ojcem w majątku państwa Działyńskich spędzając tam dzieciństwo oraz szkoli się jako ślusarz-mechanik                                                   
 • w 1915 r zakłada swój warsztat kowalsko - mechaniczny Działyniu i prowadzi go 1918r.               
 • od 1916r - 1918r rozpoczyna działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej                                                             
 • w 1918r - 1921r wstępuje do Wojska Polskiego i bierze czynny udział w wojnie z Rosją. Uzyskując stopień plutonowego. Między innymi walczy na froncie wschodnim Litewsko - Białoruskim gdzie zostaje ranny. Broni też twierdzy w Modlinie.                          
 • 1921r -1923r pracuje jako mechanik w Młynie Kamionce
 • od 1923r rozpoczyna się okres kryzysu. Dziadek pracuje dorywczo w różnych przedsiębiorstwach i majątkach                                
 • w 1925r żeni się z Bronisławą z domu Uzarewicz ur. 31 stycznia 1903r. Zamieszkali w Pruszkowie przy ul. Ogrodowej.                                 
 • 2 lutego 1926r urodziła się pierwsza córka Teresa Marianna Kępińska                     
 • 26 stycznia 1927r urodził się pierwszy syn Janusz Kępiński                                      
 • 4 marca 1929r. urodził Eugeniusz Kępiński                                     
 • 13 czerwca 1931r. urodził się Lucjan Kępiński                 
 • 14 lipca 1932r. urodził się Wiesław Kępiński

Fot. Bronisława i Stanisław Kępińscy z dziećmi na ganku przed willą około 1949r .
 • w 1934r. Stanisław Kępiński rozpoczyna pracę w Elektrowni w Golubiu jako mechanik                            
 • 23 sierpnia 1934r. urodził się mój Tata Józef Kępiński
 • 17 luty 1935r urodził się Tadeusz Kępiński                   
 • w 1936r. znowu dziadek Stanisław zostaje bez pracy            
 • 26 stycznia 1938r. urodziła się Aniela Kępińska             
 • 1938r rozpoczyna prace w Elektrowni w Pruszkowie jako ślusarz przy remoncie do czasu wysadzenia elektrowni przez Niemców w 1945r. Po powstaniu w Pruszkowie, w którym brał udział - musiał się ukrywać.                                                                    
 • 9 maja 1945 koniec II Wojny Światowej 
 • czerwiec 1945r. na zachód wyruszają bracia Lucjan i Eugeniusz Kępińscy oraz kolega Eugeniusza Henryk z Brześcia za lepszym bytem dla rodziny Kończą podróż przed rzeką Regalicą Finkenwalde (Zdroje) bo wjazd do Szczecina był zamknięty. Znajdują domek nad stawem przy ul. Osiedleńczej i powiadamiają pozostałą rodzinę w Pruszkowie.

Fot. Od lewej Lucjan i Eugeniusz Kępińscy
 • sierpień 1945r. za Lucjanem i Eugeniuszem przybywa pozostała rodzina Kępińskich do Szczecina - Czanowo (obecnie Szczecin - Zdrojów) i osiedlają się na ul. Osiedleńczej 18                                                                 
 • sierpień 1945r Stanisław Kępiński uruchamia warsztat przy ul Osiedleńczej 18 oraz uruchamia pod koniec 1945 r. pierwszy na ziemiach odzyskanych agregat i wytwarza energie elektryczną 92 KWh przy ul Wojska Polskiego 61 (obecnie Batalionów Chłopskich 61). Zasila on Czanowo (Zdroje) i Klęskowo w prąd do 1947r. Pełni jednocześnie funkcje zastępcy wójta gminy Czanowo ( Zdroje )                                             
 • 1947r. zmienia sie polityka nie przyjazna dla rzemiosła oraz handlu i z tego powodu  jako zastepca wójta oraz przewodniczący Gminej Rady Narodowej przekazał  elektrownie Gminie Czanowo. W skutek tego został jej kierownikiem, a syn Eugeniusz maszynistą.  Warsztat juz nie gwarantował utrzymania rodzinie . Dzlatego zapadła decyzja o przeniesieniu się do Willi przy ul Wojska Polskiego (Batalionów Chłopskich).                                 
 • 1947r.  przeprowadzka do Willi oraz otzrymanie aktu nadaniana nieruchomość Nr Aktu:2165 o ogolnej powierzchni 1,86 hektra. Nieruchomość mieścila przy ul Wojska polskiego 61 i sięgała aż do ul ulicy Bagiennej.      
 • 1948r.zmiana polityki powoduje likwidacje rzemiosła i z tego powodu Stanisław Kępiński rozpoczyne prace w Elektrowni Szczecin na ul. Gdańskiej gdzie pracuje do 1964r. Za prace zawodową i społeczną został odznaczony Orderem Sztandaru Pracy II kl. oraz srebną odznaką pamiątkową "Gryfa Pomorskiego" Był zawsze społecznikiem, patriotą, cenionym pracownikiem i dbałym o rodzine ojcem. Zmarł 24 listopada 1971r.          
 • Na podstawie notatek spisanych przez syna Lucjana Kępińskiego

 

 
Willa Kępińskich....
Historia Rodziny Kępińskich

Historia organomistrza B.Grünebrega przed wojennego właściciela willi przy ul Batalionów Chłopskich 61

Album Zabytkowego Domu Grünebergów

Poematy - twórczość Wiesława Kępińskiego

Interaktywny katalog organów firmy Barnima Grüneberga

 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
ZEGAR
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
 
Facebook
Willa Kępińskich Grüneberg

 
Media o nas
Telewizja
Portale
Prasa
Audycje radiowe
 
Nawigacja
Strona Główna
Galeria
Artykuły
FAQ
Linki
Nowości
Kontakt
Szukaj
Dodaj zdjęcie
 
Ostatnie Artykuły
Polskie Radio Jedynk...
Plany" Szybkiego Tra...
Niepodziewana wizyta
Eksmisja 17.10.12
Z wizytą w fabryce G...
 
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie