Strona Główna · Galeria · Artykuły · Nowości · Kontakt · Szukaj · 22.02.2019 02:02
Gazeta Wyborcza " Prawnik: Gmina poniżyła właścicieli willi Grüneberga" autor Jolanta Kowalewska
Media

"Moich klientów gmina Szczecin pozbawiła własności, poniżyła i naruszyła ich godność - mówi Wojciech Witkowski, radca prawny, który przed NSA reprezentował właścicieli willi Grüneberga i broniące ten zabytek stowarzyszenie."

Cały tekst: http://szczecin.gazeta.pl/szczecin

(Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

Eksmisja mieszkańców willi Gruneberga (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

 
 
Dla przypomnienia ....
Willa
 
 
Wygraliśmy dziś po długiej walce z urzędami w Warszawskim Sądzie NSA w sprawie Willi Grüneberga
Willa

   Dzisiejszego dnia to jest 30.07.2014r w  Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie odbyła rozprawa naszej skargi kasacyjnej na decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 04.04.2012 r. i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Szczecin Nr 13/2011 z dnia 29.12.2011 r. w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej tj. Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, w ramach której planowane jest przemieszczenie willi Grüneberga. Sąd  stwierdził ze zostały naruszone prawa w wywłaszczeniu nas właścicieli i nie tylko.

  Oprócz byłych właścicieli  w skardze brały udział jeszcze inne osoby, miedzy innymi "Stowarzyszenie Ocalmy Zabytek".

  Więcej informacji dotyczącego wyroku NSA na konferencji prasowej , którą organizuje  "Stowarzyszenie Ocalmy Zabytek".

Dziękuję Serdecznie Wszystkim , którzy dołożyli dużo wysiłku i trudu oraz poświęcili swój prywatny czas dla ratowania willi i przyczynili się do  wielkiej wygranej w sądzie.

 
 
Kurier Szczeciński "Dom Grünebergów - rudera czy zabytek?" - Janusz Ławrynowicz
Media

 Redaktor   Janusz Ławrynowicz

2014-05-09

Cytuję:

"Rozmowa z dr Janiną Kochanowską, historykiem sztuki, specjalizująca się w badaniach nad sztuką Pomorza, także XX wieku

Przy ul. Batalionów Chłopskich w Szczecinie-Zdrojach, obok wykopu pod trasę szybkiego tramwaju stoi zabytkowa willa Grünebergów - siedziba jednego z najstarszych w Europie rodów budowniczych organów. Powstała w latach 1911–12, wzniesiono ją w pobliżu fabryki organów – zbudowanej jeszcze w tradycyjnym stylu neogotyckim. Dom ten, nieremontowany od ponad 30 lat (projekt szybkiego tramwaju i znacznego poszerzenia jezdni przewidujący wyburzenie domu powstał w 1974 roku...), pozbawiony zewnętrznej dekoracji malarskiej, ogołocony z bogatej oprawy zieleni, wygląda dziś mizernie. I to zapewne sprawia, że na internetowych stronach nierzadko pojawia się pytanie, które postanowiliśmy zadać dr Kochanowskiej:

Czy warto taką „ruderę" przesuwać, czy nie lepiej rozebrać i pozbyć się kłopotu?

- Warto, jak najbardziej - odpowiada dr Kochanowska. - Jest to bowiem pionierski na Pomorzu, najcenniejszy w naszym regionie przykład rezydencji podmiejskiej, wzniesionej w stylu wczesnego modernizmu, w której projektant zrezygnował zupełnie z płaskorzeźbionych dekoracji naśladujących style historyczne, a postawił na działania malarskie. Wprowadził niezwykłe zestawienie kolorystyki elewacji, połączonej z zielenią roślin rozpiętych na kratach i zielenią szkła witrażowego w niektórych oknach."

Przeczytaj cały artykuł na stronie Kuriera Szczecińskiego  -  polecam.

 
 
Akcja Petycja
Wydarzenia

    Proszę o pomoc i przyłączenie się do rozpoczętej przez Stowarzyszenie Ocalmy Zabytek "Akcji Petycja" skierowanej do Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków w Szczecinie na posiedzeniu dnia 27.01.2014 r w sprawie opinii dotyczącej metody przemieszczenia willi Grüneberga w związku z wnioskiem Konsorcjum firm Szybki Tramwaj Sp. z o. o. / Strabag Sp. z o. o., dotyczącym translokacji zabytku nieruchomego, tj. willi Grüneberga, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-762, zwracam się z apelem o niewyrażenie zgody na tzw. translokacje segmentową zabytku. Przez zastosowanie metody translokacji segmentowej substancja zabytkowa willi Grüneberga ulegnie bezpowrotnemu zniszczeniu w znacznie większym zakresie niż przy przesuwaniu całej bryły budynku i zabytek w dużym stopniu może utracić swoje walory autentyzmu. Szczególnie zagrożone są polichromie i zdobienia na tynku. Więcej informacji o "Akcji Petycja" na stronie Ocalmy Zabytek .

Petycje wysyłamy droga elektroniczna na E-mail:sekretariat@wkz.szczecin.pl

Przykładowy tekst petycji - kliknij tu -

 

 
 
Sąd Admnistracyjny w Szczecinie
Wydarzenia

W Sądzie Administracyjnym w dniu 12.09.2013 r. o godzinie 10.40 w sali nr 2 odbędzie się  nasza rozprawa o nasz Dom i nieruchomość odwołanie się od decyzji Prezydenta Szczecina o budowę SST.

 

 

 
 
Ważne pisma WKZ
Pisma

 

 Pisma WKZ do prezydenta (pisma powstały po wyeksmitowaniu z willi jej mieszkańców) konserwator przypomina i obliguje prezydenta do zabezpieczenia zabytku i całej działki z budynkiem gospodarczym. Oraz kopia opinii WKZ z dnia 09.03.2011 r. do specustawy. W tej opinii konserwator wyraźnie stawia warunek ze muszą pokazać dokumentacje projektową przesunięcia budynku i zagospodarowania otoczenia, wówczas ewentualnie uzyskają jego pozwolenie.

 

 
 
Eksmijsja 17 pażdziernika 2012
Wydarzenia

Trzy wersje zdarzenia ....

 
 
Pismo WKZ do Prezydenta Szczecina z dnia 16.1.2012 r.
Pisma

 
 
17 pażdziernika 2012 godzina 8.30
Wydarzenia

  Prosimy o pomoc dnia 17 października 2012r o godzinie 9.00 ma się odbyć eksmisja mieszkańców wili na bruk bez odszkodowań i lokali zamiennych. Pusta willa może się stać celem wandalizmu i złomiarzy. Liczne przybycie sympatyków willi przed godziną 9.00 może zapobiec naszej tragedii. Więcej informacji można przeczytać w wcześniejszych wpisach a także na naszej stronie na Facebooku

 
 
Propozycja Prezydenta Szczecina
Wydarzenia

Wczoraj 12.10.2012 r. około godziny 13 gdy wracałam z sądu przy bramce do posesji podszedł do mnie prezydent Szczecina B. Jaroszewicz..Powiadomił mnie ze ma dla nas propozycje lokalu zastępczego z związku z naszą eksmisja dnia 17 października 2012r. . Doszłyśmy do wniosku razem z Barbarą Kobylnik ze wysłuchamy tej propozycji i wpuściliśmy Pana prezydenta wraz ekipą towarzyszącą. Miedzy innymi była pani dyrektor ZBILK-u i przeszliśmy do Willi . Propozycje odrzuciłyśmy  i poza tym warunki nam nie odpowiadały  bo chcemy w godnych warunkach żyć, a nasz byt byłby zagrożony.  Poniżej skany dokumentów.

 

 
 
Strona 3 z 9 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Facebook
Willa Kępińskich Grüneberg

 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 
ZEGAR
trwa inicjalizacja, prosze czekac...
 
Willa Kępińskich....
Wspomnienia Wiesława Kępińskiego

Historia Rodziny Kępińskich

Historia organomistrza B.Grünebrega przed wojennego właściciela willi przy ul Batalionów Chłopskich 61

Album Zabytkowego Domu Grünebergów

Interaktywny katalog organów firmy Barnima Grüneberga

 
Opinie Ekspertów
Opinia dr inż. arch. Tomasza Cykalewicza

Opinia eksperta M.P. Smoktunowicza

Opinia prof. dr. hab. Jana Skuratowicza

 
Media o nas
Telewizja
Portale
Prasa
Audycje radiowe
 
Nawigacja
Strona Główna
Galeria
Artykuły
FAQ
Linki
Nowości
Kontakt
Szukaj
Dodaj zdjęcie
 
Ostatnie Artykuły
Polskie Radio Jedynk...
Plany" Szybkiego Tra...
Niepodziewana wizyta
Eksmisja 17.10.12
Z wizytą w fabryce G...
 
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie