8 marca 1896r ur. w Działyniu ( wtedy województwo bydgoskie) Stanisław Kępiński syn Franciszka Kępińskiego i Anieli z domu Wilgocka
do 1913r przebywa wraz z ojcem w majątku państwa Działyńskich spędzając tam dzieciństwo oraz szkoli się jako ślusarz-mechanik
w 1915 r zakłada swój warsztat kowalsko - mechaniczny w Działyniu i prowadzi go 1918r.
od 1916r - 1918r rozpoczyna działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej
w 1918r - 1921r wstępuje do Wojska Polskiego i bierze czynny udział w wojnie z Rosją. Uzyskując stopień plutonowego. Między innymi walczy na fronciewschodnim Litewsko - Białoruskim gdzie zostaje ranny. Broni też twierdzy w Modlinie.
1921r -1923r pracuje jako mechanik w Młynie Kamionce
od 1923r rozpoczyna się okres kryzysu. Dziadek pracuje dorywczo w różnych przedsiębiorstwach i majątkach
w 1925r żeni się z Bronisławą z domu Uzarewicz ur. 31 stycznia 1903r. Zamieszkali w Pruszkowie przy ul. Ogrodowej.
2 lutego 1926r urodziła się pierwsza córka Teresa Marianna Kępińska
26 stycznia 1927r urodził się pierwszy syn Janusz Kępiński
4 marca 1929r. urodził Eugeniusz Kępiński
13 czerwca 1931r. urodził się Lucjan Kępiński
14 lipca 1932r. urodził się Wiesław Kępiński
Fot. Bronisława i Stanisław Kępińscy z dziećmi na ganku przed willą około 1949r .
w 1934r.Stanisław Kępiński rozpoczyna pracę w Elektrowni w Golubiu jako mechanik
23 sierpnia 1934r. urodził się mój Tata Józef Kępiński
17 luty 1935r urodził się Tadeusz Kępiński
w 1936r. znowu dziadek Stanisław zostaje bez pracy
26 stycznia 1938r. urodziła się Aniela Kępińska
1938r rozpoczyna prace w Elektrowni w Pruszkowie jako ślusarz przy remoncie do czasu wysadzenia elektrowni przez Niemców w 1945r. Po powstaniu w Pruszkowie, w którym brał udział - musiał się ukrywać.
9 maja 1945 koniec II Wojny Światowej
czerwiec 1945r. na zachód wyruszają bracia Lucjan i Eugeniusz Kępińscy oraz kolega Eugeniusza Henryk z Brześcia za lepszym bytem dla rodziny Kończą podróż przed rzeką Regalicą w Finkenwalde (Zdroje) bo wjazd do Szczecina był zamknięty. Znajdują domek nad stawem przy ul. Osiedleńczej i powiadamiają pozostałą rodzinę w Pruszkowie.
Fot. Od lewej Lucjan i Eugeniusz Kępińscy
sierpień 1945r. za Lucjanem i Eugeniuszem przybywa pozostała rodzina Kępińskich do Szczecina - Czanowo (obecnie Szczecin - Zdrojów) i osiedlają się na ul. Osiedleńczej 18
sierpień 1945rStanisław Kępiński uruchamia warsztat przy ul Osiedleńczej 18 oraz uruchamia pod koniec 1945 r. pierwszy na ziemiach odzyskanych agregat i wytwarza energie elektryczną 92 KWh przy ul Wojska Polskiego 61 (obecnie Batalionów Chłopskich 61). Zasila on Czanowo (Zdroje) i Klęskowo w prąd do 1947r. Pełni jednocześnie funkcje zastępcy wójta gminy Czanowo ( Zdroje )
1947r. zmienia sie polityka nie przyjazna dla rzemiosła oraz handlu i z tego powodu jako zastepca wójta oraz przewodniczący Gminej Rady Narodowej przekazał elektrownie Gminie Czanowo. W skutek tego został jej kierownikiem, a syn Eugeniusz maszynistą. Warsztat juz nie gwarantował utrzymania rodzinie . Dzlatego zapadła decyzja o przeniesieniu się do Willi przy ul Wojska Polskiego (Batalionów Chłopskich).
1947r. przeprowadzka do Willi oraz otzrymanie aktu nadaniana nieruchomość Nr Aktu:2165 o ogolnej powierzchni 1,86 hektra. Nieruchomość mieścila przy ul Wojska polskiego 61 i sięgała aż do ul ulicy Bagiennej.
1948r.zmiana polityki powoduje likwidacje rzemiosła i z tego powodu Stanisław Kępiński rozpoczyne prace w Elektrowni Szczecin na ul. Gdańskiej gdzie pracuje do 1964r. Za prace zawodową i społeczną został odznaczony Orderem Sztandaru Pracy II kl. oraz srebną odznaką pamiątkową "Gryfa Pomorskiego" Był zawsze społecznikiem, patriotą, cenionym pracownikiem i dbałym o rodzine ojcem. Zmarł 24 listopada 1971r.
Na podstawie notatek spisanych przez syna Lucjana Kępińskiego